Witryna internetowa jest jedną z najważniejszych wizytówek organizacji. Od tego jak wygląda, jak się po niej poruszać i co zawiera, zależy czy będzie odwiedzana przez internautów. A to właśnie o ich atencję chodzi. Stworzenie nowoczesnej strony www wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia, dlatego warto powierzyć to zadanie specjalistom. Im strona jest bardziej przejrzysta, przyjazna w nawigacji, tym łatwiej przyciągnie nawet przypadkowego odbiorcę i być może zaskarbi sobie jego uwagę na dłużej i przekona go do zaangażowania się lub popierania działań organizacji.
Po pierwsze – możliwość promowania organizacji
Po drugie – narzędzie bezpośredniej komunikacji z odbiorcą, dającą możliwość budowania relacji z otoczeniem
Po trzecie – możliwość bieżącego analizowania wizerunku organizacji i reagowania w razie potrzeby
Liczba stron internetowych wzrasta bardzo szybko, także wśród podmiotów pozarządowych rośnie konkurencja. Aby móc skutecznie pozyskiwać zaangażowanie internautów, warto zadbać o swój wizerunek w sieci. De facto, aby strona spełniała swoje zadania musi wyróżniać się na tle innych, o to najlepiej zadbają fachowcy. Komunikacja i interaktywność – to dwa kluczowe aspekty w przypadku stron www dla organizacji.
Aby, udało się zbudować funkcjonalną i atrakcyjną witrynę należy sprecyzować jej cel. Od definicji celów zależy forma oraz układ strony.
W przypadku fundacji witryna może stanowić:
narzędzie promocyjne – tworzone w celu zaistnienia w sieci;
platforma informacyjna – mająca na celu przedstawienie całości materiałów o organizacji;
narzędzie e-commerce – służące sprzedaży.
Warto w tym miejscu wspomnieć o współczynniku konwersji, czyli wskaźniku, który informuje ilu użytkowników wykonało pożądaną przez nas akcję. np. zarejestrowało się w serwisie lub skorzystało z zakładki kontakt. W skrócie mówiąc konwersja pokazuje jaką skuteczność ma nasza strona, czyli w jakim stopniu osiągamy wyznaczone na wstępie cele. Optymalizacja strony i nastawienie na dużą skuteczności, powinno leżeć u podstaw jej tworzenia.
Tworzenie stron to proces, który powinien być spójny i konsekwentny. Kwestie treści oraz układu strony powinny być ustalone w początkowej fazie projektu. Warto przy tym pamiętać, że zarówno niedobór informacji jak i ich nadmiar powodują, że strona staje się nieatrakcyjna i automatycznie zostaje odrzucana przez użytkowników sieci. Trzeba umieć wypośrodkować i znaleźć przysłowiowy „złoty środek”, tak skontrowane są najlepsze strony.
W odróżnieniu od innych mediów Internet umożliwia komunikację dwukierunkową.
Warto skorzystać z tej możliwości, wybierając, np.:
czat – dzięki, któremu internauci mogą na bieżąco rozmawiać z zaproszonym gościem lub między sobą;
forum – na którym mogą wyrażać swoje opinie na dany temat;
ankiety, sondy;
zapytaj eksperta – możliwość zadawania szczegółowych pytań.
Niezwykle ważna jest bieżąca aktualizacja – taką rolę może spełniać dział aktualności. Tworząc strony internetowe zawierającą częste aktualizacje, co w przypadku NGO sprawdza się bardzo, konieczne jest stworzenie CMS (czyli Systemie Zarządzania Treścią), który w łatwy i przystępny sposób pozwoli modyfikować treści zawarte na stronie.
Layout czyli graficzny wygląd strony, musi przyciągać uwagę, ale koniecznie musi być spójny z systemem identyfikacji wizualnej organizacji. Zachowana więc powinna być wybrana kolorystyka oraz typografia. Spójny projekt daje zaskakująco dobre efekty. Warto przeszperać zasoby internetu i znaleźć swoje przykłady stron, które w naszym odczuciu są graficznie ciekawe i estetyczne zarazem. Mogą one posłużyć jako inspiracje dla zespołu tworzącego witrynę.
Jeśli już o tym mowa, warto zainwestować od razu w stronę wykonaną w oparciu o najnowszą technologię, a mianowicie: responsive web design (RWD). Umożliwia ona wygodne przeglądanie strony na rozmaitych nośnikach. Wykonanie strony w tej technice pozwala uwzględnić każdą rozdzielczość ekranu: pionową i poziomą, małą i dużą. Witryna stworzona zgodnie z tą ideą jest elastyczna, bowiem automatycznie zostaje skalowalna do pożądanej rozdzielczości. Dzięki zastosowaniu RWD strona skaluje zdjęcia i filmy, zmieniając układ treści oraz dostosowuje typografię - więcej dowiesz się tu. Wiąże się to bezpośrednio z wygodą użytkowania, czyli funkcjonalnością strony internetowej. Funkcjonalność to takie skonstruowanie strony, które pozwala na znalezienie poszukiwanych informacji przez internautów w sposób szybki i efektywny.
Nawigacja to jej bardzo ważny element warto więc, zadbać o :
intuicyjne menu;
ścieżkę nawigacyjną, która informuje użytkownika, w którym miejscu serwisu aktualnie się znajduje;
łącze do strony głównej jest szczególnie istotne w przypadku rozbudowanych serwisów, w których można pobłądzić.
Projekty stron wykonane przez profesjonalistów są przejrzyste w treści, mają dobrą kompozycję , a estetyka i graficzne elementy wyróżniają ją na tle coraz większej konkurencji. Dzięki zastosowaniu responsive web design strona jest nowoczesna, użyteczna i dostępna dla wszystkich urządzeń przeglądających sieć, czyli niezwykle praktyczna.
Na koniec warto wspomnieć, o ważnym aspekcie, a mianowicie możliwości analizowania ruchu na stronie. Zabiegi takie, jak mierzenie liczby odsłon, w zależności od pory dnia, badanie kolejności czytanych informacji, powinny stać się nieodzownym elementem dbania o skuteczność strony. Daje to możliwość bieżącego dostosowywania witryny do potrzeb użytkowników. Takie zmiany, to zawsze są zmiany na lepsze.