Bądź widoczny dzięki serwisom Google AdWords
Gdybyś wystawił reklamę w gazecie, płaciłbyś za jej czas ukazywania się, bez możliwości monitorowania skuteczności. W przypadku reklamy internetowej typu PPC płacisz dopiero wtedy, gdy ktoś kliknie w Twoją reklamę, a nie jedynie go ją zobaczy. Reklama internetowa może być skuteczna i przynosić duże zyski bez nadwyrężania budżetu i ciężkiej pracy. Omawiamy podstawowe zagadnienia reklam PPC, oraz podpowiadamy jak stworzyć kampanię, która wygra z konkurencją.
„Pay per click” (płać za kliknięcie) jest jedną z form reklamy internetowej, która polega na płatności za kliknięcie, a nie za jej wyświetlenie. Dlaczego jest lepsza od reklamy tradycyjnej? Na bieżąco możesz więc, śledzić efekty kampanii reklamowej oraz modyfikować je, jeżeli coś nie idzie według planu.
W tym artykule dowiesz się, po pierwsze: jak ustalić cele i przedział finansowy, za który opłaca Ci się kupować reklamy. Po drugie podpowiemy Ci jak napisać skuteczny nagłówek, oraz dopisać efektywną treść reklamową. I po trzecie pomożemy Ci tak testować reklamy, aby z dnia na dzień były coraz bardziej efektywne.
Nie będziesz w stanie wytyczyć optymalnej trasy, jeśli nie ustalisz dokąd się wybierasz. Zastanawiasz się, jak zwiększyć efektywność kampanii reklamowych? Ustalenie celu to pierwsze zadanie, także podczas pracy z kampanią reklamową w internecie, bez względu na rodzaj reklamy internetowej. Jednym z najważniejszych elementów sukcesu PPC jest bid management – zarządzanie stawkami, a jednym z kluczowych elementów zarządzania stawkami jest znajomość dopuszczalnego limitu kosztów konwersji (ang. Allowable Cost Per Conversion – ACPCon), czyli tego, jak wiele możemy wydać, by zyskać nowego klienta.
"Z początku możesz nie znać dobrze kosztu konwersji, więc przyjmij taką sumę, którą opłacało by Ci się wydać, aby przyciągnąć nowego klienta."
Koszt konwersji (CPCon) to nie wysokość stawki dla danej reklamy.
CPCon to wartość wykorzystywana do obliczania tego, jak wysoką stawkę należy ustalić dla konkretnej reklamy. Aby obliczyć maksymalną dopuszczalną stawkę, należy podzielić CPCon przez liczbę kliknięć potrzebną do osiągnięcia konwersji. Koszt konwersji = Ogólny koszt reklamy / liczba konwersji.
Obliczmy koszt konwersji dla “namacalnych” produktów.
Jeśli nasza strona jest stroną typu e-commerce, (czyli pełni funkcję sklepu internetowego z fizycznymi produktami) obliczenie dopuszczalnego kosztu konwersji może być bardzo proste:
Znając tę wartość musimy ustalić, jaką część marży chcemy przeznaczyć na uzyskanie zamówienia. To najbardziej podstawowy sposób ustalenia dopuszczalnego kosztu konwersji, który można wykorzystać do obliczania odpowiedniej stawki w kampaniach pay-per-click. Jeśli chcesz zachować się prawdziwy profesjonalista, i zwiększyć zysk z inwestycji na tyle mocno na ile to możliwe, rozważ poniższe czynniki, by dopasować kwotę.
Wartość życiowa klienta – najprawdopodobniej określona ilość
nowych klientów, których zyskamy dzięki pay-per-click zostanie
klientami powracającymi. Rzućmy okiem na historię zamówień,
by zobaczyć, jaki odsetek nowych klientów zostaje klientami
powracającymi. Ustalmy średnią wartość życiową klienta,
uśredniając ilość pieniędzy, jaką wydaje każdy klient w ciągu
roku lub dwóch, zamiast tylko analizować każde zamówienie.
Zastanówmy się nad obliczeniem dopuszczalnego kosztu
konwersji na podstawie wartości życiowej klienta, a nie
wartości zamówienia; średnią wartość zamówienia należy
zastąpić średnią wartością życiową zamówień.
Powracający odwiedzający – pomimo, że klient może pojawić się na
stronie dzięki reklamie PPC, może nie dokonać zakupu podczas
pierwszej wizyty – albo nawet przez kilka miesięcy po niej.
Spójrzmy na statystyki, by ustalić, jaki jest wskaźnik
powracających odwiedzających, i jak dużo czasu mija zanim
przeciętny odwiedzający powróci na naszą stronę. Wykorzystajmy
te informacje obliczając dopuszczalny koszt konwersji.
Sprzedaże off-line – wielu detalistów internetowych prowadzi również sprzedaże off-line. Określony odsetek ludzi, którzy odwiedzają naszą stronę, dokonuje zakupu off-line: przez telefon albo w murowanym sklepie. Jeśli wydaje się nam, że takie zachowanie dotyczy naszych klientów, dostosujmy średnią wartość zamówienia, by to uwzględnić.
Obliczmy koszt konwersji dla “nienamacalnych” produktów.
Najpierw musimy wybrać cel lub wartość, którą uznamy za wskaźnik tego, że jeden odwiedzający jest bardziej zainteresowany naszą usługą niż inny. Tym wskaźnikiem może być pobranie białej księgi, wypełnienie formularza albo po prostu zagłębienie się w witrynę dalej niż strona główna. Następnie należy rozważyć następujące kwestie. Jak bardzo prawdopodobne jest, że ktoś, kto osiągnął dany cel, zostanie klientem? Jak wiele zyska nasza firma, jeśli ta osoba zostanie klientem? Jeśli uważamy, że 1% wszystkich ludzi, którzy osiągają cel, zostanie klientami i jeśli osiągniemy 100 zł zysku dzięki każdej sprzedaży usługi, to dopuszczalny koszt konwersji wyniesie 1 zł.
"Jeśli nasza firma oferuje usługi, a nie gotowe produkty, obliczenie dopuszczalnego kosztu konwersji może być trudniejsze, jednak nie niemożliwe."
Wykorzystajmy te dane, by obliczyć, jaka powinna być stawka dla reklamy, która prowadzi do celu. Ustalenie dopuszczalnego kosztu konwersji i wykorzystanie tej liczby do ustalenia odpowiedniej stawki pomoże nam ustalić, które z naszych reklam są najbardziej skuteczne i generują najwięcej zysków. Pomoże to także utrzymać dodatni zwrot z inwestycji, a nawet zwiększyć ten wskaźnik.
Wyobraź sobie klienta, który szuka w Internecie tego, co możesz mu zaoferować. Jakich słów by użył, gdyby mógł wpisać je w okienko wyszukiwarki? Wartości słów kluczowych jest nieoceniona, a ich opracowanie tylko pozornie wydaje się prostym zadaniem: muszą one trafnie opisywać reklamowany produkt, ale tak, żeby nie pokrywały się ze słowami kluczowymi, przy których nie chcemy się wyświetlać. Jeżeli sprzedajemy wózki widłowe, bez sensu jest wyświetlać się przy wózkach dziecięcych.
Słowa kluczowe muszą bezpośrednio odnosić się do działalności, którą się reklamuje. Duża konkurencja na rynku PPC wymaga dokładnej analizy, dlatego coraz częściej marketingowcy wybierają słowa specjalistyczne, a nie jedno ogólne. Są one nie tylko tańsze, ale też przynoszą większe zyski.
Jeżeli nie wiesz, jakich słów kluczowych użyć, możesz przeprowadzić badanie wśród rodziny i znajomych. Zapytaj się ludzi, z czym kojarzy im się twoja działalność i jak, w kilku słowach, by ją opisali. Prościej będzie jednak sprawdzić, na co zdecydowała się Twoja konkurencja. A najlepszym sposobem będzie skorzystanie z pomocy jednego z programów.
Program, który pomoże Ci dobrać mistrzowskie słowa kluczowe.
Narzędzie propozycji słów kluczowych od Google:
Korzyści: Pokazuje trendy w wyszukiwaniu z ostatnich 12
miesięcy, Może przeanalizować stronę lub witrynę dla
automatycznie proponowanych słów kluczowych, Przeszukuje
największą bazę użytkowników i dzięki temu może zaproponować
dogłębnie przeanalizowane słowa kluczowe, Podaje
szacunkowe koszty, poziom konkurencyjności i sugeruje
potencjalne negatywne słowa kluczowe, Łatwo wyeksportować
listę jako arkusz w formacie XLS.
Minusy: To narzędzie jest dobrze zintegrowane z systemem
AdWords, więc jeśli konkurencja ma choćby najmniejsze pojęcie,
powinna określać stawki dla tych haseł, Wyszukiwarki mogą
pokazywać słowa kluczowe, które zapewniają najwyższe ceny,
a nie największe wyniki wyszukiwania, Obliczenia są bardzo
pobieżne.
Od nagłówka zależy „być albo nie być” reklamy PPC. Dobrze przemyślany tytuł zwiększa skuteczność kampanii o wiele bardziej, niż jej pozostałe części.
Musi jednak być tak skonstruowany, by klienci zaczęli się z nim identyfikować.
Dobre rozwiązanie: wstaw do nagłówka słowa kluczowe, dzięki temu reklama przyciągnie jeszcze większą uwagę internautów.
Jeszcze lepsze rozwiązanie: oprócz słów kluczowych warto dodać słowo „magnes” - darmowy, np.: darmowa przesyłka albo pierwsze 3 lekcje języka angielskiego za darmo. Kiedy wiele firm proponuje to samo, trzeba przechytrzyć konkurencję i zastosować sprytne rozwiązanie, które zwróci uwagę użytkownika i zapewni reklamie PPC lepsze pozycjonowanie. Najlepiej zapoznaj się z naszym artykułem dotyczącym tworzenia efektywnych nagłówków.
Masz jakiegoś asa w rękawie? Napisz o nim! Takich firm jak Twoja, w Internecie mogą być tysiące, więc skup się na tym, co cię wyróżnia. Napisz o tym! I to w taki sposób, żeby internauta poczuł, że tylko ty możesz im to zaoferować. Jeżeli wyróżniają cię niskie ceny, to koniecznie o tym napisz! Promocje i rabaty działają na potencjalnych klientów, jak przynęta, której mało kto jest się w stanie oprzeć. Takie komunikaty dadzą internaucie powód do kliknięcia właśnie w twój link.
Gdy nagłówek zejdzie nam już z drogi, możemy odetchnąć z ulgą – teraz mamy całe kilkadziesiąt znaków, nad którymi możemy pracować, by napisać główną część przesłania reklamy. Niestety, gdy faktycznie zasiądziemy do pisania reklamy, prawdopodobnie odkryjemy, że ta liczba znaków to nawet w przybliżeniu nie jest liczbą, której potrzebujemy!
Z powodu tych ograniczeń treść reklamy PPC musi być jak najbardziej zwięzła i wciągająca. Zachęcenie kogoś do kliknięcia w naszą stronę w tak niewielkiej liczbie znaków może być wyzwaniem, ale możemy zwiększyć swoje szanse na sukces, stosując standardowe zatwierdzone strategie.
Umieśćmy w treści reklamy informację o wyprzedaży lub promocji.
Bez względu na branżę, ludzie uwielbiają oszczędzać, co sprawia, że umieszczenie konkretnych danych na temat wyprzedaży w treści reklamy jest potężnym sposobem na przyciągnięcie uwagi.
Dodajmy do reklamy wezwanie do działania (call-to-action).
Nie oczekujmy, że czytający sami złożą wszystkie elementy układanki! Zamiast tego, usuńmy niejasności, mówiąc czytelnikom, czego od nich chcemy, umieszczając frazy, jak np. „Zrób to teraz”, „Otrzymaj darmową wycenę już dziś” lub „Zapisz się teraz”.
Skup się na korzyściach, nie cechach.
Ta standardowa rada copywriterów ma zastosowanie w przypadku reklam PPC, a także wszystkich innych rodzajów copywritingu. Zamiast mówić czytelnikom, co konkretnie otrzymają, powiedzmy im, jak wiele skorzystają, i co zyskają dzięki współpracy z nami. Wykonanie tego w tak ograniczonej ilości miejsca może być trudne, ale jeśli zrobimy to dobrze, skupienie się na korzyściach może być niezwykle zajmujące!
Chcesz osiągnąć jak najlepsze rezultaty? - Testuj, testuj i jeszcze raz testuj.
Musisz cały czas monitorować skuteczność oraz trzymać rękę na pulsie – konkurencja nie śpi. Nie tylko powinieneś badać swoje linki PPC, ale także przyglądać się, jak radzą sobie reklamy konkurencyjne. Jeżeli one się zmieniają, zastanów się, czy i twojej firmie nie przydałaby się jakaś ciekawa innowacja.
Nie daj się zwieść sukcesom - dziś ty jesteś na szycie, jutro ktoś inny może zająć twoje miejsce!
Jak testować skuteczność reklamy PPC?
Reklamy internetowe rządzą się swoimi prawa, a dość krótka obecność na rynku, w porównaniu z tradycyjnymi mediami, nie do końca pozwoliła zgłębić ich możliwości, ale jedno jest pewne: testowanie reklam PPC może zdziałać cuda. To dlatego jest ono tak ważne, a co więcej, łatwe i mało skomplikowane. Przyjrzyjmy się, jak testowanie wygląda w przypadku wyszukiwarki Google w systemie AdWords według zasady A/B test.
A/B test – na czym polega i dlaczego jest tak ważny?
Działanie metody A/B test jest bardzo łatwe: porównuje się dwa wybrane elementy z reklamy i wybiera ten bardziej efektywny. Badać można cały tekst, a także jego poszczególne części, np. tylko tytuł lub pierwszy akapit tekstu reklamowego.
Uwaga: Testowanie należy przeprowadzać przez cały rok o różnych porach dnia i nocy. Musisz też pamiętać, że rynek internetowy zmienia się w trakcie roku i te reklamy, które klikają się przed Wielkanocą, nie będą cieszyć się tą samą popularnością przed Bożym Narodzeniem. Obserwuj zatem zmieniające się trendy na rynku i dostosowuj się do nich!
Jeśli zależy ci na zwiększeniu efektywności reklamy PPC musisz wiedzieć, że nawet jeśli kliknie w dobrze widocznego linka, to może się okazać, że zawartość strony, jej skomplikowana budowa czy długi czas ładowania, mogą go skutecznie zniechęcić i zmusić do opuszczenia adresu. Dlatego warto pamiętać, że efektywna kampania PPC to nie tylko chwytliwe słowa kluczowe i wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarkach, ale także dobrze przemyślane przedsięwzięcie nastawione na zysk i długotrwały rozwój. Poznaj detale, które jeszcze bardziej zwiększą efektywność Twojej reklamy.
Bądź realistą: nie przesadzaj w reklamie i nie obiecuj cudów.
Jeżeli poniesie cię fantazja, to możesz być pewny, że duża część
internautów nie potraktuje twoich słów poważnie.
Zamieść termin przydatności: Zamiast „Oryginalne laptopy
niezwykle tanio”, użyj „Tylko do końca miesiąca laptopy o
połowę taniej!”
Bądź wiarygodny: Zamieść w reklamie zapewnienie, że klienci
mogą liczyć np. na roczną gwarancję czy zwrot pieniędzy w
przeciągu dwóch tygodni. Reklamacje i zwroty gwarantuje
klientom polskie prawo, ale nie wszyscy zdają sobie z tego
sprawę – pokaż, że jesteś ekspertem i znasz się na tym, co
robisz.
Nie kopiuj reklam: błędem jest przekonanie, że kopiowanie
najlepiej pozycjonowanych reklam pozytywnie wpłynie na
efektywność i twój wizerunek. O ile dopuszczalne jest
inspirowanie się konkurencją, to spisywanie „słowo w
słowo” treści sprawi, że Google nie zobaczy twojej reklamy i
wrzuci ją w czarną otchłań Internetu bez możliwości powrotu.
Pisz poprawnie: jeżeli w słowo kluczowe wkradnie się błąd,
możesz być pewny, że stanie się ono bezużyteczne. W końcu ile
osób wpisuje błędne hasła do wyszukiwarki i jakie jest
prawdopodobieństwo, że wasze błędne wyrazy się pokryją?
Pamiętaj o dobrym adresie. Długość adresu URL również jest
decydująca w przypadku efektywności. Zasada jest jedna: im
krótszy i mniej skomplikowany, tym lepiej, gdyż adres twojej
strony sam w sobie jest darmową reklamą. Warto także korzystać
z przedrostka „www” oraz dużych liter. Zamiast www.twojafirma.pl,
zastosuj www.TwojaFirma.pl.
Uważaj: jeżeli internauta kliknie w twój link, to jeszcze nie
znaczy, że skorzysta z tego, co proponujesz. Jeżeli twoja
strona będzie mało czytelna lub użytkownik będzie musiał na
własną rękę przeszukiwać jej zawartość w celu znalezienia
odpowiedzi, to już teraz możesz być pewny, że nawet najlepiej
skonstruowana reklama PPC niewiele pomoże w osiąganiu
efektywności. Warto, przestudiować nasz artykuł na temat
konwersji.